HAYVAN ÇİFTLİĞİ - GEORGE ORWELL


Kibar Feyzo (Bir Kemal Sunal filmi), başlık parası biriktirmek için gittiği İstanbul’da edindiği tecrübeyle köye dönünce, tarlalarda ağaları için karın tokluğuna çalışan köylüleri uyandırır. Kibar Feyzo ve köylü el ele verip Maho ağayı devirirler. Ancak, köylü bu defa Maho ağayı da aratacak yeni ve kibar bir ağayla baş başa kalır.

Benzer bir sonuç, George Orwell'ın “Stalin” dönemini eleştirdiği, dünden bugüne, bugünden yarına da güncelliğini hep koruyacak olan "Hayvan Çiftliği" adlı romanında da işlenir. 

-SPOİLER İÇERİR -

Koca Reis’in (Domuz) ölümünden üç gün önce yaptığı “Hayvan Çiftliği” konuşmasında, “bütün hayvanlar eşittir” diyerek, onlara gördükleri zulümleri anlatır ve hayvanların uyanışına vesile olur. İnsanların çiftlikten kovulması gerektiğini, onlara yaklaşmamalarını aksi takdirde onlara benzeyeceklerini öğütler. Yedi temel ilke belirlenir. Daha sonra “Beylik Çiftliği”nin sahibi olan Bay Jones ve diğer insanlar, hayvanların hep beraber gerçekleştirdikleri mücadelenin sonunda çiftlikten temizlenir.

Koca Reis'in ölümünden sonra çiftliğin liderliğini üstlenen Napolyon (domuz), zeki, kurnaz ve hayvanlar içindeki en kudretli olanıdır. İktidarı ele geçirdikten sonra kendisine birçok ayrıcalık tanır ve diğer hayvanlara eşitsiz muamele eder. Başlarında Napolyon ve bir gurup domuz, çiftliğin tüm nimetlerinden yararlanırlar. İşler, Napolyon ve beraberindekiler için iyi gitse de, diğerleri için hayal edildiği gibi gitmez. Domuzlar lehine sütte eşit olmayan dağıtımın, propaganda ve söylemlerle diğer hayvanların ikna gözünde meşru zemine oturtulması sağlanır. “Bütün hayvanlar eşittir” inancında ilk gedik böylece açılmış olur. Artık bütün hayvanlar eşittir. Ancak bazı hayvanlar daha eşittir. 

Masalda, imtiyaz sahibi ve yönetimi elinde bulunduran hayvanlar, belirli bir zaman sonra iki ayak üstünde de yürümeye, düşmanları olan insanlar gibi giyinip, onlar gibi yatmaya, onlar gibi yemeye başlarlar. İnsanlarla domuzları ayırt etmek artık zorlaşır. Yapılan devrimden sonra değiştirilen çiftliğin "Hayvanlar Çiftliği"  ismi tekrar eski haline geri çevrilir. Koyunlar tarafından "dört ayaklılar iyidir, iki ayaklılar ise daha iyidir” sloganları benimsetilmeye çalışılır. Baskıcı bir yönetimlerle diğer hayvanlara temel ilkeler aşama aşama unutturulur. Unutulur.

"Sineklerin Tanrısı"na öykünen çocuklar büyüdükçe ve insanoğlu var oldukça bu korku masalı da gerçekte hep yaşanacak; Koca Reis, Bay Jones, Napoleon, Snowball, Boxer, Squealer, Clover, Moses, Mollie, Köpekler ve Koyunlar, Benjamin ve Bay Jones ve diğerleri, Kibar Feyzo, Bilo, Maho ağa ve ağaları için tarlalarda çalışan köylüler her zaman hayatımızda olacaktır. Davaya ve dava arkadaşlarına ne olursa olsun inanan ve onlar için sorgulamadan çalışan, fedakârlık gösteren ve bir zaman sonra terk edilen insanlar (Devrime inanan sadık at Boxer), yapılan haksızlıkları meşrulaştırma görevi üstlenmiş medya (Koyunlar ve domuz Squealer), her geçen gün dün daha da palazlanan ve mağlup ettiği, yaptıklarını eleştirdiği rakiplerine zamanla benzeyen mevki makam sahipleri, sermayederler, gücü elinde bulunduranlar (Napolyon ve yardımcıları) ve onun koruyucuları (köpekler), paylaşılan imtiyazlar (süt), eski kötü günler tekrar gelir diye yaratılan korku (insanların yönetimi ve onlarla işbirliği yaptığı propaganda edilen eski dava arkadaşları domuz Snowball), yarın bugünden daha güzel olacak diye istenilen fedakârlıklar (değirmen inşası) ve her geçen gün içi boşaltılan ve gücü elinde bulunduranlar adına değiştirilen “yedi emir” hep olacaktır.  

-SPOİLER SONU -

Bu böyledir.

Yüksek ideallerle beslenmiş, zorlu ve haklı bir mücadele sonucunda kazanılan nice güzel başarı; beraber saf tutanların, para, mevki, makam ve güç gibi ayartıcılara kanıp istikametini değiştirmesi yüzünden kaybedilmedi  mi?

Başka bir yazıda görüşmek üzere hoşça kalın.

Hayvan Çiftliği / George Orwell
Can Yay. 152 Sayfa

Yorumlar

 1. Yanıtlar
  1. Aynen öyle. Yorum ve ziyaretiniz için teşekkür ederim.

   Sil
 2. Efsane bir kitaptı. Ben çok beğenmiştim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Okuyup ta beğenmeyen neredeyse yok gibi. Yorum ve ziyaretiniz için teşekkür ederim.

   Sil
 3. George Orwell'in siyasi hiciv kitabı. Tiyatro oyununu izlemiştim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İçerdiği yoğun siyasi metaforlar nedeniyle her dönem geçerliliğini yitirmeyecek bir kitap. Yorum ve ziyaretiniz için teşekkürler.

   Sil
 4. Ayartıcılara kananlar ve kanmayanlar....?...

  YanıtlaSil
 5. Sevmiştim bu distopyayı hatta yazarın diğer kitaplarını da öyle

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayvan çiftliğinden başka 1984 ü de okumuş ve bu eseri de beğenmiştim.
   Yorum ve ziyaretiniz için teşekkürler.

   Sil
 6. Çok sevdiğim bir kitaptır. Hatta 1 tane de babama hediye etmiştim. Okumayan kalmasın misali :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel bir hediye olmuş.
   Yorum ve ziyaretiniz için teşekkür ederim.

   Sil
 7. kibar feyzo ile benzerlik hoş olmuş eveet :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kitap hakkında bir şeyler yazarken aklıma geldi. İyi de oldu.
   Yorum ve ziyaretiniz için teşekkür ederim.

   Sil
 8. henüz okumadım. sözde bu yaz okuyacaktım. yakında inşallah :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Fazla geciktirmeden okuyun o zaman. Bir kaç saatinizi alır.
   Yorum ve ziyaretiniz için teşekkür ederim.

   Sil
 9. Bu kitabı okumadım ama öyle çok bahsini duydum ki, fırsat bulup okumayı çok isterim teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir an önce okuyun ve o kısa tanıtımlarınızdan biriyle bloğunuzda paylaşın lütfen.
   Yorum ve ziyaretiniz için teşekkürler.

   Sil
  2. Rica ederim, ben de size bu kibar yorumdan dolayı çok teşekkür ederim.

   Sil
 10. henüz bloga giremediklerimden biri, teşekkürler paylaşım için...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Paylaşımınızı bekliyoruz o zaman.
   Yorum ve ziyaretiniz için teşekkürler.

   Sil
 11. Kibar Feyzo ve kitabı benzetmeniz düşünmeme sebep oldu örnekleri gerçekten çokça mevcut. Kitabı tekrardan okumaya karar verdim bu sefer çok dikkatli olacak teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bazı kitaplar tekrar tekrar okunduğunda okuyucuda yeni ufuklar açar. Bu kitap da öyle. Yorum ve ziyaretiniz için teşekkür ederim.

   Sil
 12. Kitap hakkında şuana dek hiç bilgim yoktu ama kibar feyzo benzetmesi yapmanız benim için büyük bir merak uyandırdı, teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım merakınızı karşılayan bir kitap olur. Kitaplara Kaçanları ziyaretiniz için teşekkür ederim.

   Sil
 13. Öylelerini görünce sadece yazık diyorum hocam.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok haklısınız.
   Yorum ve ziyaretiniz için teşekkür ederim.

   Sil
 14. Beni George Orwell ile tanıştıran kitap. Çok severek okumuştum. O günden beri yazarın diğer kitaplarını da okumaya çalışıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bende 1984 le tanımıştım yazarı. Devamı geldi.
   Yorum ve ziyaretiniz için teşekkür ederim.

   Sil
 15. George Orwell zaten çok severim bu kitapta aşık oldum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Oldukça etkileyici bir yazar ve kitabı. Yorum ve ziyaretiniz için teşekkür ederim.

   Sil

Yorum Gönder

EN ÇOK OKUNANLAR

GİDEBİLECEĞİ BİR YERİ OLMALI İNSANIN

KİTAPLARA KAÇANLAR

İVAN İLYİÇ'İN ÖLÜMÜ - TOLSTOY

YAVAŞ YAVAŞ ÖLÜRLER (SEVDİĞİM ŞİİRLER)

MESAFELERİN AYAZINDA ÜŞÜDÜM

ÖYLE BİR GİDERLER Kİ ...

GÜNAH KEÇİSİ, CHARLİE CAMPBELL